Dziś jest 21 kwietnia 2019 r., imieniny Anzelma, Bartosza

Aktualności

Most Jagiełły - relacja

Data umieszczenia:

W ubiegły weekend (30 czerwca i 1 lipca 2018 r.) na miłośników historii średniowiecza czekała nie lada gratka. A to wszystko dzięki imprezie plenerowej „Most Jagiełły”, której partnerem była Gmina Czerwińsk nad Wisłą.

Głównym celem imprezy było upamiętnienie przeprawy wojsk króla Władysława Jagiełły w Czerwińsku nad Wisłą podczas wojny z Zakonem Krzyżackim w 1410 r.
Piknik rozpoczął się w sobotę na terenie ogrodów klasztornych a następnie barwny średniowieczny korowód na czele z Królem Władysławem Jagiełłą i Księciem Witoldem przeszedł ulicami Czerwińska na Bulwar Wiślany.
Nad Wisłą zaprezentowana została symboliczna replika mostu łyżwowego przy udziale tradycyjnych łodzi flisackich. Następnie dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej drogę Jagiełły na Grunwald.
Po tym wydarzeniu wszyscy udali się do klasztoru, gdzie w średniowiecznej scenerii rozpoczęły się warsztaty rzemiosła, turnieje oraz różne pokazy. Widzowie mogli zobaczyć jak wyglądała praca praca szewca, kowala czy garncarza. Na uczestników imprezy czekał pokaz grupy sokolniczej, stragany z tkaninami, ceramiką i biżuterią. Niemal przez cały czas trwały liczne turnieje rycerskie i łucznicze. Zwieńczeniem pierwszego dnia imprezy był pokaz ognia na Bulwarze Wiślanym.
W niedzielę od rana trwały pokazy rzemiosła dawnego a na zakończenie odbyła się msza święta trydencka.


Dane teleadresowe gminy

Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
ul. Władysława Jagiełły 16, 09-150 Czerwińsk
tel.: (24) 231-58-61
fax: (24) 231-51-99
e-mail: urzad@czerwinsk.pl

Numer konta bankowego:
Vistula Bank Spółdzielczy
49 9011 0005 0260 0459 2000 0010

Biuletyn Informacji Publicznej
http://czerwinsk.bipgmina.pl/

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
https://czerwinsk.eboi.pl


© 2006 - 2015 Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl