"Odkrywanie kultury” z Fundacją PZU z kulturą

Liczba odwiedzających: 16
28 października 2017 r. 48 uczniów Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Goławinie wyjechało do Łodzi. Był to jeden z planowanych trzech wyjazdów do miejsc kultury wysokiej w ramach projektu „Odkrywanie kultury” z Fundacją PZU z kulturą.

Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach muzycznych w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W ramach Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego mieli możliwość poznać muzykę, podstawowe kroki tańców hiszpańskich, w tym najważniejszego – flamenco. Oglądali też stroje do tańców, wystukiwali rytmy klaszcząc, stepując, grając na kastanietach i tańcząc. Po warsztatach zwiedzili z przewodnikiem filharmonię od kulis. Przy tym mieli możliwość zapoznać się z postacią Artura Rubinsteina.

Następnie wszyscy przejechali do Muzeum Animacji Semafor. Tam poznali sekrety produkcji lalek oraz scenografii, zwiedzili plan filmowy, a przede wszystkim spotkali ulubionych bohaterów filmów animowanych: misia Uszatka, Reksia, Muminki, Kolargola, Pingwina Pik Poka, Parauszka. Na szlaku bajkowym poznali historię polskiej animacji oraz tajniki technik animacyjnych. Uczestniczyli też w warsztatach filmowych. Każda grupa miała za zadanie nakręcić swój animowany film przygotowując wcześniej rekwizyty. Filmiki można oglądać na stronie internetowej szkoły i Stowarzyszenia. Dzieci uczestniczyły też w projekcjach filmów: grupa młodsza w „Przygodach Parauszka”, a grupa starsza w oscarowym filmie „Piotruś i wilk”.

Następnie wszyscy udali się do Muzeum Kinematografii gdzie zostali zapoznani przez przewodników z historią i tajemnicami planu filmowego i ożywionej fotografii. Obejrzeli też wnętrze komnat filmowego pałacu Scheiblerów, w którym mieści się muzeum. Największą radość sprawiła zwiedzającym wystawa „Pałac pełen bajek” poświęcona polskim animacjom. Wszyscy z chęcią zaglądali do pokoików postaci z dobranocek i fotografowali się z ulubieńcami.

Ostatnim punktem programu była ulica Piotrkowska i dawna fabryka włókiennicza, dziś centrum handlowo-kulturalne Manufaktura.

Niezapomniane wrażenia sprawiły, że wszyscy niecierpliwością dopytywali o kolejny wyjazd. Cieszyło to organizatora wycieczki p. Hannę Majewską i opiekunów: p. Hannę Średnicką, p. Bożenę Żółtowską, p. Marię Brulińską i p. Annę Żach.