SALOS Wiślanie Czerwińsk nad Wisłą

Liczba odwiedzających: 237
Salezjańska Organizacja Sportowa, w skrócie SALOS założona została przez salezjanów we Włoszech, stąd jest ruchem ogólnoświatowym. Można śmiało powiedzieć, że gdzie są salezjanie tam działa SALOS. Na grunt Polski przeszczepiony został w roku 1992, a więc jest już stowarzyszeniem z ponad 30letnią tradycją. Skupia wiele osób świeckich, które współpracując z salezjanami dzielą się swoimi pasjami i swoim czasem, a także posiadanymi kwalifikacjami (trenerskimi, sędziowskimi, pedagogicznymi) – często robiąc to w sposób wolontariacki. Naturą Salosu jest otwartość na drugiego. Tu ma prawo znaleźć się każdy. Zajęcia są prowadzone głownie dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Salos jest obecny zarówno w dużych miastach jak i małych miejscowościach, a stowarzyszenia lokalne są rozsiane praktycznie po całej Polsce. Głównymi założeniami jest promowanie zasady fair play oraz idee olimpijskie.

Salezjanie zajmują się wychowaniem młodego człowieka. Z tej racji na sport patrzą z perspektywy wychowawczej. Założyciel zgromadzenia salezjańskiego – św. Jan Bosko – wykorzystywał sport jako pierwszą formę dotarcia do młodych – nawiązanie pierwszego kontaktu. Sport w ujęciu salezjańskim to także system prewencyjny - młodzi zaangażowani w działania sportowe nie poświęcają czasu na inne działania, które mogłyby sprowadzać ich na gorszą drogę.


Celem SALOS RP jest:
  1. Rozwijanie wychowawczych, kulturalnych i społecznych aspektów sportu, w ramach uznanego wzoru człowieka i społeczeństwa wyraźnie inspirowanych wizją chrześcijańską, prewencyjnym systemem ks. Jana Bosko i bogactwem salezjańskiej tradycji wychowawczej.
  2. Krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań sportowych i podnoszenie na wyższy poziom stanu zdrowia i sprawności fizycznej.
  3. Zapewnienie warunków do rozwoju wszystkim dla osiągnięcia celów stowarzyszenia.
  4. Działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
  5. Kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za wychowanie i losy członków stowarzyszenia.
  6. Współpraca i kontakty z organizacjami oświatowo-wychowawczymi i sportowymi.
  7. Eksponowanie w działalności sportowo-wychowawczej zasady fair play.

W Czerwińsku nad Wisłą Salos narodził się w początkach lat 90tych. Przez 30 lat istnienia dzieje Salos Wiślanie były bardzo burzliwe. Przeszedł on także wiele przemian. Ogromy wkład w budowanie Salos Wiślanie Czerwińsk mieli nie tylko salezjanie posługujący w Czerwińsku nad Wisłą ale także, a może przede wszystkim ludzie świeccy – szczególnie nauczyciele wychowania fizycznego z Czerwińska oraz ościennych szkół. Trzonem Salos Wiślanie była zawsze piłka nożna chłopców, którzy przez wiele lat uczestniczyli w licznych turniejach lokalnych, regionalnych, oraz ogólnopolskich. Na początku nowego tysiąclecia w klubie działała prężnie sekcja kolarska.

Od roku 2006 Stowarzyszenie Salos Wiślanie było niejako uśpione i nie podejmowało zbyt licznych inicjatyw. Ponowne ożywienie Wiślan miało miejsce w roku 2020 wraz z wyborem nowych władz Zarządu, na czele którego stanął p. Piotr Ziemkiewicz, przy silnym wsparciu ks. Akacjusza Cybulskiego oraz p. Jacka Cabana. Reaktywowana drużyna piłki nożnej ponownie zaczęła być widoczna na sportowej scenie regionu. Regularne treningi prowadzone przez p. Mateusza Pałkę, p. Łukasza Majewskiego, oraz p. Daniela Biernata, podnoszenie kwalifikacji, liczne udziały w Igrzyskach Inspektorialnych oraz Ogólnopolskich (m.in. w Kutnie, Ełku, Suwałkach, Żyrardowie, Krakowie) turniejach lokalnych (w Płońsku, Leoncinie, Nowym Mieście), oraz turniejach charytatywnych w Czerwińsku, przywróciły dawną świetność klubu. Prowadzono także wiele zajęć ogólnorozwojowych. W sezonie zimowym orgazniwano regularne wyjazdy na łyżwy do Płocka czy narty do Warszawy. W czerwcu 2021 roku Salos Wiślanie było organizatorem XXVI Inspektorialnych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej, które zgromadziły ponad 400 zawodników. Na obiektach sportowych w Czerwińsku nad Wisłą, Wyszogrodzie oraz Naruszewie odbywały się rozgrywki piłki nożnej, piłki siatkowej, tenisa stołowego oraz piłki koszykowej. W październiku 2023 roku Wiślanie byli gospodarzami Ogólnopolskich Rozgrywek Salezjańskich Animatorów Sportowych na które przybyło blisko 200 trenerów.

Jesienią 2023 roku ponownie dokonano zmiany zarządu. Prezesem wybrano p. Jacka Cabana, zaś opiekę duszpasterską nad Wiślanami zaczął sprawować ks. Damian Mackiewicz. Nowy Zarząd postanowił o rozszerzeniu działalności klubu i powołaniu sekcji piłki siatkowej dziewcząt. Rozpoczęto regularne treningi (2 x w tygodniu) pod okiem p. Wioletty Gralak
W maju 2024 roku Wiślanie Czerwińsk po raz kolejny byli Organizatorami Inspektorialnych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej na które przybyło blisko 400 zawodników i zawodniczek.
Salos Wiślanie Czerwińsk ściśle współpracuje z Urzędem Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Prezesi Salos Wiślanie Czerwińsk
  • p. Mariusz Barczyk od 2002 do 2020
  • p. Piotr Ziemkiewicz od 2020 do 2023
  • p. Jacek Caban od 2023 do chwili obecnej

Salezjanie posługujący w Stowarzyszeniu Salos Wiślanie Czerwińsk
  • ks. Jacek Adler 1993-1997
  • ks. Waldemar Trendziuk 1997-1998
  • ks. Jerzy Gancarz 1998 – 2003
  • ks. Grzegorz Jeżewski 2003-2006
  • ks. Akacjusz Cybulski 2020-2023
  • ks. Damian Mackiewcz 2023 - do chwili obecnej

Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej Salos Wiślanie
ul. Klasztorna 23
09-150 Czerwińsk nad Wisłą

tel. 539 865 751

saloswislanie@gmail.com

KRS 0000104500
NIP 5671699745
REGON 130854017

Vistula Bank Spółdzielczy
Nr rachunku: 05 9011 0005 0262 1119 2000 0010