Apel!

Data: 07.10.2022 r., godz. 13.58    1039
Szanowni Mieszkańcy w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego apelujemy i prosimy o regularne przeglądy kominów w Państwa domach. Gromadząca się sadza hamuje spaliny, wystarczy zaledwie cienka jej warstwa o grubości kilku milimetrów, by wywołać pożar.
Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów kominowych od pieców na paliwo stałe, jednak to nie wszystko. Palenie w piecu śmieciami, plastikiem, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza może osadzać się na całej wysokości komina lub określonej tylko części, zmniejszając tym samym prześwit przewodu kominowego. W skrajnych przypadkach osadzenie się sadzy może całkowicie zablokować przewód kominowy.
Skutki pożaru sadzy w przewodach kominowych mogą być bardzo poważne. W grę wchodzi czyjeś życie, bezpieczeństwo i często gromadzony przez wiele lat majątek, dlatego nie warto lekceważyć obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych.

Czy żałowanie kilkudziesięciu złotych za usługę mistrza kominiarskiego jest tego warte?

Do jednego pożaru sadzy są wzywane niekiedy wszystkie Jednostki OSP z terenu naszej gminy. Akcje, które powinny trwać kilkadziesiąt minut, przez zaniedbania właścicieli budynków potrafią przedłużyć się do kilku godzin. To nie tylko generuje duże koszty ale przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo Mieszkańców bo w tym czasie strażacy mogą być potrzebni w innym miejscu.

Jeśli nie znacie lub nie wiecie gdzie znaleźć mistrza kominiarskiego, chętnie udzielimy pomocy. Wystarczy skontaktować się telefonicznie z naszym Urzędem – 24 2315868

Jak poznać, że doszło do zapalenia sadzy w naszym domu?
Objawy pożaru sadzy w kominie to między innymi bardzo głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania w przewodzie kominowym. Oprócz tego z komina wydostają się płomienie, iskry oraz gęsty ciemny dym. Wysoka temperatura podczas pożaru sadzy doprowadza często do rozszczelnienia komina, co w konsekwencji może spowodować rozprzestrzenienie się ognia na cały budynek. Pęknięty komin stwarza także niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla i dymem.

Podczas pożaru komina należy:
  • Poinformować wszystkich mieszkańców budynku o zagrożeniu, w razie potrzeby zarządzić ewakuację
  • Zaalarmować Straż Pożarną
  • Wygasić palenisko, zamknąć dopływ powietrza do pieca
  • Nadzorować przewód kominowy na całej jego długości, pod kątem pęknięć
  • Nie należy gasić takiego pożaru wodą ponieważ może to doprowadzić do pęknięcia komina, taki pożar należy zgasić gaśnicą proszkową
Po ugaszeniu pożaru komin należy wyczyścić i skontrolować jego stan techniczny – te czynności powinien wykonać kominiarz
Nie usunięte uszkodzenia komina po pożarze i dalsza jego eksploatacja może doprowadzić do pożaru budynku oraz zatrucia tlenkiem węgla (czadem)

Poniżej zdjęcia z wczorajszej kilkugodzinnej akcji w której brały udział 3 Jednostki OSP.