Kontrole jakości powietrza za nami

Data: 06.11.2023 r., godz. 10.52    364
Miasto i Gmina Czerwińsk nad Wisłą, w terminie 3 - 10 października br. w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2023”, przeprowadziła proces kontroli jakości powietrza na terenie gminy.
Zadanie to zrealizowała firma Ekodialog z Warszawy, specjalizująca się w tej dziedzinie. Do przeprowadzenia kontroli antysmogowych wykorzystano dwa specjalistyczne drony, które w różnych godzinach oblatywały poszczególne miejscowości, celem identyfikacji gazowych i pyłowych zanieczyszczeń oraz zlokalizowania gospodarstw, które mogą stosować niedozwolone paliwa stałe lub spalać odpady. 

Kontrola z wykorzystaniem dwóch specjalistycznych dornów była niezapowiedziana i odbyła się na terenie całej gminy, w szczególności w miejscach, gdzie wcześniej otrzymywano zgłoszenia o możliwości spalania odpadów. Dane pozyskane z pomiarów realizowanych w czasie rzeczywistym były wykorzystane w czasie monitoringu. W ramach zadania wykonano 50 przeglądów. 

Podobne kontrole będą przeprowadzane na naszym terenie regularnie raz w roku i, podobnie jak tegoroczne obserwacje, nie będą wcześniej zapowiadane.

Zadanie pn. „Kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Całkowita wartość kosztów kwalifikowanych zadania wyniosła 75 396,00 zł brutto, z czego lokalny samorząd uzyskał 75% pomocy finansowej w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego.