Dziś jest 17 lutego 2019 r., imieniny Łukasza, Zbigniewa

Aktualności

Wniebowzięcie NMP – Dożynki Dekanalne

Data umieszczenia:

15 sierpnia już od rana plac przy kościele w Czerwińsku tętnił życiem. Tegoroczne dożynki dekanalne połączone z odpustem parafialnym w święto Wniebowzięcia NMP zgromadziły tam setki wiernych nie tylko z samego Czerwińska, ale i spoza parafii.

Galeria foto

W gronie parafii z dekanatu wyszogrodzkiego składano dziękczynienie Panu Bogu za tegoroczne plony sadów, pól i ogrodów. Dożynki to przede wszystkim święto plonów, a wyrazem tego były piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców Garwolewa, Raszewa Włościańskiego, Sielca, Małej Wsi, Drwał, Orszymowa, Rębowa, Wyszogrodu, Żukowa oraz pracowników Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego.

Uroczystościom przewodniczył Dziekan dekanatu wyszogrodzkiego Czesław Zenon Glicner, który wraz z proboszczem parafii Czerwińsk Edmundem Modzelewskim oraz proboszczami wszystkich parafii dekanatu odprawił uroczystą Mszę świętą. W trakcie tegorocznych uroczystości dekanatu wyszogrodzkiego o poświęcenie wieńców prosili Dziekana starostowie dożynek. Funkcję tę pełnili: Wójt Gminy Czerwińsk Michał Walerysiak wraz z Jadwigą Liberek, mieszkanką Starego Boguszyna. Przekazali oni na ręce Dziekana bochen pięknie wypieczonego chleba powstałego z tegorocznych zbóż, który jest niepowtarzalnym i podstawowym darem oraz finalnym produktem ludzkiej zapobiegliwości i pracowitości.

W dożynkowej homilii nawiązywano do niepokojów i problemów, z jakimi borykają się dziś mieszkańcy polskiej wsi, ale mówiono również o tym jak bardzo ważna jest praca rolnika w dzisiejszych czasach. W liturgię oraz procesję z darami zaangażowało się wielu mieszkańców dekanatu wyszogrodzkiego. Swoją obecnością uświetniła Mszę orkiestra z OSP Chociszewo, a pieśni dziękczynne zaśpiewał chór parafialny. Po poświęceniu wieńców, życzenia dla rolników i uczestników dekanalnej uroczystości złożył szef Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, który mówił o trudnej sytuacji na rynku produktów rolnych solidaryzując się z rolnikami pełnymi niepokoju co do swojej przyszłości, przyszłości polskiej wsi i ziemi. W porównaniu z innymi artykułami, artykuły rolnicze są bardzo tanie, a ich produkcja wymaga ogromnej pracy. Wiktor Szmulewicz zapowiedział walkę z tą sytuacją, napełniając przy tym rolników nadzieją na lepsze jutro. Życzenia złożył również Wójt Gminy Czerwińsk Michał Walerysiak, który znając problemy z jakimi borykają się na co dzień mieszkańcy gminy życzył im wytrwałości w ciężkiej i jednocześnie odpowiedzialnej pracy rolnika.

Całą uroczystość zwieńczyło wspaniała procesja eucharystyczna poprowadzona na placu przed monumentalnym budynkiem czerwińskiego kościoła.

Dane teleadresowe gminy

Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
ul. Władysława Jagiełły 16, 09-150 Czerwińsk
tel.: (24) 231-58-61
fax: (24) 231-51-99
e-mail: urzad@czerwinsk.pl

Numer konta bankowego:
Vistula Bank Spółdzielczy
49 9011 0005 0260 0459 2000 0010

Biuletyn Informacji Publicznej
http://czerwinsk.bipgmina.pl/

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
https://czerwinsk.eboi.pl


© 2006 - 2015 Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl