Dziś jest 07 czerwca 2020 r., imieniny Roberta, Wiesława

Aktualności

Gdzie na majówkę?... Może do nas!

Data umieszczenia:

Długi majowy weekend przed nami. Zapraszamy do wypoczynku na terenie Gminy Czerwińsk nad Wisłą, do obejrzenia jej atrakcji historycznych, do spacerów po szlakach pieszych i przejażdżek po trasach rowerowych, których nie brakuje w naszej gminie.

Przypominamy też o wydarzeniach stricte lokalnych, ale jakże ważnych w naszej rodzimej tradycji, czyli o święceniu pól. Te wydarzenia będą miały miejsce 2 maja w parafii w Chociszewie, a 3 maja w Radzikowie i Smoszewie.
4 maja natomiast w Starym Radzikowie odbędą się uroczystości związane z Dniem Strażaka.

Mamy nadzieję, że zarówno ci, którzy nie wyjeżdżają na czas majówki, jak i ci, którzy w tym czasie chcą przyjechać do nas, znajdą tu coś interesującego dla siebie.

Pamiętajmy jednak, że to nie tylko dni wolne od pracy, czas relaksu i odpoczynku. Pierwszy, drugi i trzeci maja to trzy daty, które skłaniają do refleksji i za którymi stoją ważne wydarzenia.

1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy. Dzień ten wprowadzony został w 1889 roku przez II Międzynarodówkę dla upamiętnienia strajku robotników w Chicago w roku 1886, domagających się poprawy warunków pracy i płacy. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce już w 1890 roku. W roku 1950 ówczesny rząd ustanowił dzień pierwszego maja świętem państwowym i tak jest do dzisiaj. W Kościele katolickim tego dnia obchodzone jest wspomnienie św. Józefa, patrona robotników, wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa XII w 1955 roku jako alternatywa dla laickiego Święta Pracy.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W przeciwieństwie do Święta Pracy, nie jest to dzień wolny od pracy. Obchodzony jest od niedawna. Ustawa z 20 lutego 2014 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych w art. 6a wprowadziła następujący zapis: „Ustanawia się dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. Święto to ma przyczyniać się do propagowania wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Tego dnia powinniśmy pamiętać o wywieszeniu flagi narodowej na naszych domach, firmach i instytucjach.
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja. Wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., nowoczesna spisana konstytucja. Święto Konstytucji Trzeciego Maja w wolnej Polsce ustanowione zostało uchwałą Sejmu Ustawodawczego w 1919 oraz ponownie w 1990 roku. To także święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Dane teleadresowe gminy

Urząd Miasta i Gminy w Czerwińsku nad Wisłą
ul. Władysława Jagiełły 16, 09-150 Czerwińsk
tel.: (24) 231-58-61
fax: (24) 231-51-99
e-mail: urzad@czerwinsk.pl

Numer konta bankowego:
Vistula Bank Spółdzielczy
49 9011 0005 0260 0459 2000 0010

Biuletyn Informacji Publicznej
http://czerwinsk.bipgmina.pl/

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
https://czerwinsk.eboi.pl


© 2006 - 2015 Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl