Dziś jest 17 lutego 2019 r., imieniny Łukasza, Zbigniewa

Aktualności

PRZEZ CZERWIŃSK NA GRUNWALD

Data umieszczenia:

W ostatni weekend czerwca w Czerwińsku jakby zatrzymał się czas. 27 czerwca podczas pikniku historycznego „Przez Czerwińsk na Grunwald” zorganizowanego w ramach obchodów 600 Rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem, przypadającej w przyszłym roku, ogrody salezjańskie przy Bazylice Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą stały się cudowną ostoją dla strudzonych rycerzy średniowiecznych.

Galeria foto

W przepięknej scenerii ogrodów można było podziwiać jarmark średniowieczny z piecem chlebowym. Każdy mógł spróbować wypiekanych w nim wyśmienitych podpłomyków z cebulą, grzybami lub powidłami. Również kupcy prezentowali swoje wyroby, a bajarz zachwycał opowieściami zapraszając w świat szlachetnych rycerzy i czcigodnych władców dawnej Polski. W powietrzu czuć było zapach oryginalnych wędliniarskich wyrobów litewskich i litewskiego czarnego chleba. Nieopodal znajdował się kram, gdzie można było skosztować polskiego chleba domowej roboty ze smalcem i kiszonymi ogórkami.

Nie zabrakło również licznych pojedynków i wystrzałów z armaty wiwatówki. Dla miłośników króla chcących zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, władca na chwilę odstępował swój tron, a na złoczyńców i wrogów korony czekał kat z narzędziami tortur. Gdzieniegdzie rozbrzmiewały dźwięki piszczał, szałamaj i rogów pasterskich umilając czas przybyłym na jarmark.

Publiczność mogła poczuć się jak prawdziwy rycerz w turnieju trzymania 1,5 metrowego miecza na wyciągniętym ręku na czas czy strzelania z łuku. Widowisko teatralno-historyczne „Na spotkanie rycerzom Zakonu” w wykonaniu Rycerstwa Ziemi Zakroczymskiej przyciągnęło wielu miłośników walk, w których 20 rycerzy zaprezentowało swój kunszt i odwagę podczas pojedynków na miecze i topory.

Całą uroczystość rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny w czerwińskiej Bazylice Zwiastowania NMP, którą odprawił proboszcz, ksiądz Edmund Modzelewski. Następnie na scenie ustawionej we wschodniej części ogrodów zaprezentowała się Julia Karłowa wykonując „Bogurodzicę”. Gości przywitali gospodarze pikniku - wójt gminy Czerwińsk nad Wisłą Michał Walerysiak i starosta płoński Jan Mączewski po czym na scenę wróciła Julia Karłowa dając koncert, który zachwycił zgromadzoną publiczność. Odbył się również pokaz średniowiecznych instrumentów muzycznych, po którym publiczność udała się w kierunku drugiej sceny, aby obejrzeć inscenizację historyczną „Czerwińsk nad Wisłą 1410. Most do zwycięstwa.” Reżyserem widowiska oraz konferansjerem całej imprezy był Andrzej Krucz, rodowity Czerwińszczanin i znany aktor. Przedstawienie opierało się na faktach historycznych, tj. połączeniu się wojsk polskich króla Władysława Jagiełły z wojskami litewskimi księcia Witolda. Miało to miejsce w Czerwińsku po przeprawie przez Wisłę po tzw. „moście łyżwowym” na podporach z łodzi w 1410 roku.

Również dla najmłodszych przewidziane były atrakcje. W ogrodach bawił się z dziećmi „Wesoły Pluszak”, który przyciągnął uwagę również dorosłych. Swoją obecność zaznaczyło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie promujące akcję poszukiwania rodzin zastępczych. Pracownicy przygotowali dla dzieci wiele wspaniałych atrakcji. Najmłodsi wraz z rodzicami mogli wspólnie rysować, robić papierowe korony, kwiatki, zakładki do książek czy zabawki z baloników, a na koniec pomalować twarz we wzory różnych zwierząt.

Podczas imprezy wręczono również nagrody laureatom konkursów zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Płońsku i Towarzystwo Miłośników Ziemi Płońskiej oraz Zespół Szkół w Czerwińsku nad Wisłą.

Cały piknik uświetnił swoim występem olsztyński zespół HORPYNA dając niezwykle żywiołowy i energiczny koncert ukraińskiej muzyki folkowej.

W ramach grunwaldzkich obchodów w niedzielę, 28 czerwca odbył się rowerowy „Rajd Grunwaldzki 2009”. 24 kilometrowa trasa Rajdu przebiegała po trasie od Czerwińska do Gumina. W pewnej części pokrywała się z drogą, którą w 1410 roku kroczyły wojska Władysława Jagiełły zmierzające pod Grunwald. Uczestników rajdu w Czerwińsku, gdzie rozpoczął się wyścig, pożegnał wójt gminy Michał Walerysiak życząc wszystkim bezpiecznej drogi. W rajdzie uczestniczyło 90 osób, w tym reprezentacja Zespołu Szkół w Czerwińsku nad Wisłą wraz z dyrektorem Dariuszem Umięckim. Wyścig zakończył się piknikiem rodzinnym w Guminie.

Organizatorzy:
Urząd Gminy w Czerwińsku nad Wisłą
Starostwo Powiatowe w Płońsku
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Współorganizatorzy:
Salezjanie w Czerwińsku nad Wisłą
Fundacja Rozwoju Czerwińska
Towarzystwo Miłośników Ziemi Płońskiej
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie
Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
Stowarzyszenie Klubu Sportowo-Rowerowego LIMES w Płońsku
Urzędy Gmin w Naruszewie i Dzierzążni.

Honorowym patronat: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Patronat medialny:
Radio dla Ciebie
National Geographic Traveler
Tygodnik Ciechanowski
Płońszczak Press

Imprezy grunwaldzkie były współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Agnieszka Kamińska
Urząd Gminy Czerwińsk

Dane teleadresowe gminy

Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
ul. Władysława Jagiełły 16, 09-150 Czerwińsk
tel.: (24) 231-58-61
fax: (24) 231-51-99
e-mail: urzad@czerwinsk.pl

Numer konta bankowego:
Vistula Bank Spółdzielczy
49 9011 0005 0260 0459 2000 0010

Biuletyn Informacji Publicznej
http://czerwinsk.bipgmina.pl/

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
https://czerwinsk.eboi.pl


© 2006 - 2015 Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl